rajmund_pollak.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
rajmund_pollak.blog.bielsko.pl/rss
« strona główna

Nieco ponad sto lat temu w 1909 roku na polanie pod szczytem Koziej Góry wybudowano barak, który póżniej został przebudowany na schronisko. W tym samym roku, z inicjatywy ówczesnego burmistrza Bielska, rozpoczęto prace nad przekształceniem naturalnej ścieżki górskiej z Koziej Góry na prymitywny tor saneczkowy ( śniegowy) dla młodziezy szkolnej . Potem ten tor systematycznie modernizowano zarówno przed II wojną światowej jak i po zakończeniu wojny aż stał się torem saneczkowym wypełniającym wszelkie wymogi do prowadzenia zawodów zarówno krajowych jak i międzynarodowych. W latch pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia z racji pięknego położenia w samym środku dzikiego jeszcze wtedy lasu, niezwykle trudnych zakrętów i bardzo oryginalnych "band" z naturalnego kamienia oraz dużych prędkości osiaganych przy ześlizgach, był zaliczany do najpiękniejszych torów saneczkowych w Europie . Startowały tutaj w zawodach sławy ówczesnego światowego saneczkarstwa, a przede wszystkim polska młodzież. Bielsko-Biała miała swoich doskonałych saneczkarzy, ale również zawodnicy z Tatr, Sudetów czy Bieszczad chętnie tutaj trenowali, bo ten tor był sławny w całej Polsce i Europie . Wszystko zaczęlo podupadać w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy włodarze Bielska-Białej zakochali sie w pilce nożnej i wszystkie inne sporty przestały być na fali. Najpierw padło saneczkarstwo, a potem, gdy nastąpiła era "kominków" , to zaczęto bezczelnie rozkradać zabytkowe "bandy" saneczkarskie ułożone zkamienia rzadkiej urody i wprost niesamowitej trwałości. Milicja Obywatelska była zajęta tropieniem działaczy opozycji i nie miała czasu na sprawdzanie, którzy z członków nomenklatury mają w swoich daczach kominki,albo willach ściany, albo piwniczki wyłożone kamykami wyłupanymi z toru saneczkowego . Nie wykluczam, że wśród złodziei toru saneczkowego byli też funkcjonariusze ZOMO i SB, bo znam relacje ludzi , którzy widzieli jak ZOMOwcy rozkradali i dewastowali słynny niegdyś Kozubnik .

Po 1989 roku dla toru saneczkowego z Koziej Góry na Błonie nie zrobiono nic, a ja raz uslyszałem od jednego wielce szanowanego decydenta, że : ..."Ten tor saneczkowy w Mikuszowicach Śląskich nie będzie odbudowany bo klimat sie ocieplił i już nie ma takich zim, aby można było tam zrobić jakiekolwiek zawody"....

Ten sam decydent zawsze popiera wszelkie wydatki na infrastrukturę i zaplecze klubu piłki nożnej.

Gdyby choćby 10% środków, które są przeznaczane na nadzieje o ekstraklasie, wydać corocznie na odbudowę toru saneczkowego, to Bielsko-Biała znacznie szybciej doczekałaby mystrzów Polski w saneczkarstwie aniżeli doczeka mistrzostwa ekstraklasy w piłce nożnej !

2010-01-11 | Dodaj komentarz
tuptuś
2010-01-11 19:50:44
Sama gra w Ekstraklasie jest dużo lepszą promocją miasta niż jakiś tor saneczkowy. Prosze sobie porównać popularność i możliwości jakie daje piłka nożna, a saneczkarstwo. Pozatym z naszego regionu juz wywodza sie mistrzowie Polski w saneczkarstwie to tak w woli uzupełnienia tego wpisu.
Rajmund Pollak
2010-01-12 16:14:10
Wiem, że mieliśmy mistrzów Polski w saneczkarstwie , natomiast nie wiem kiedy będziemy mieli następnych bielszczan , którzy staną na najwyższym podium. Nie zgodzę się twierdzeniem, że pilka nożna jest bardziej widowiskowa od saneczkarstwa, bo mój ojciec Tadeusz był trenerem młodych saneczkarzy z Pszczyny i bywałem wielokrotnie na zawodach saneczkarzy i saneczkarek zarówno jedynek jak i dwójek. Widzieć to na żywo ślizgi zawodniczek i zawodników to jest zupelnie coś innego niż w telewizji, bo telewizja nie pokazuje tego co w saneczkarstwie najważniejsze. Kto nie widział zawodów na torze saneczkowym w Mikuszowicach Śląskich, tej ekwilibrystyki zawodników i zawodniczek przy wejściach w zakręty, tych iskier lecących spod płóz natrafiających na oblodzone kamienie na bandach, tego świstu powietrza przy każdym przejeździe, tych przelotów z jednej bandy na drugą bandę oporową i czasami lotów w powietrzu saneczkarza wraz z sankami przy natrafieniu na nierówność toru, kończonych szczęśliwie i bez kontuzji, to lepiej aby nie porównywał saneczkarstwa do kopania w piłkę !

Informacje:


Jestem rodowitym bielszczaninem i nie wyobrażam sobie przyszłości w innym regionie niż Podbeskidzie . Nie zważam na kierunki wiejących wiatrów. Staram się demaskować obłudę i zakłamanie. Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, a ponadto ukończyłem podypl. stud. handlu zagranicznego na A.E. we Wrocławiu. Poza tym zdałem egzaminy państwowe z języka francuskiego i niemieckiego. Ukonczyłem również kurs pierwszego stopnia języka włoskiego. Prawdziwych przyjaciół mam kilkanaścioro i to jest największe bogactwo jakie sobie cenię. Napisałem jedną powieść pt.: "Siła przebicia", a druga jest już po korekcie polonistycznej i być może będzie wydana w 2012 roku. Lubię zwiedzać muzea, a zwłaszcza galerie malarstwa. Interesuję się kulturą i sztuką Chin. W lipcu 2010 roku ukończyłem intensywny kurs języka chińskiego na poziomie podstawowym.Uważam , że ważne są tylko te słowa , które mają pokrycie w czynach lub w zdarzeniach .

Archiwum:


2019
» listopad (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)

2018
» październik (1)
» czerwiec (1)

2017
» czerwiec (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (4)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (6)
» maj (3)
» kwiecień (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (1)
» listopad (3)
» wrzesień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (5)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (3)

2014
» grudzień (6)
» listopad (6)
» październik (7)
» wrzesień (4)
» sierpień (6)
» lipiec (10)
» czerwiec (8)
» maj (9)
» kwiecień (9)
» marzec (8)
» luty (4)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (3)
» lipiec (6)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (7)
» luty (9)
» styczeń (8)

2012
» grudzień (11)
» listopad (8)
» październik (6)
» wrzesień (10)
» sierpień (8)
» lipiec (8)
» czerwiec (6)
» maj (9)
» kwiecień (5)
» marzec (6)
» luty (3)
» styczeń (5)

2011
» grudzień (12)
» listopad (8)
» październik (8)
» wrzesień (7)
» sierpień (10)
» lipiec (3)
» czerwiec (5)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (10)
» luty (7)
» styczeń (6)

2010
» grudzień (9)
» listopad (16)
» październik (10)
» wrzesień (8)
» sierpień (5)
» lipiec (8)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (8)

2009
» grudzień (5)
» listopad (3)
» październik (4)

Ostatnie komentarze


[]
bbb
[Jaro]
Ciekawe co dziś o tym co sie dzieje w RP mówi P.Kosmowski
[Rajmund Pollak]
Książkę pt.: "Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" można zamówić w...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 517245
Newsów: 503
Komentarzy: 420
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Zima jest, ale najpiękniejszego w Europie toru saneczkowego już nie ma !, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała